Kremacja
Z szacunkiem dla ostatniej woli
Całodobowy kontakt 24/7
Całodobowy kontakt 24/7
Całodobowy kontakt 24/7
Urny, formalności, procedury
Coraz więcej osób decyduje się na kremację. Ale co dokładnie odróżnia kremację od pochówku? Na co warto zwrócić uwagę? Jakie są zalety kremacji? Zebraliśmy dla Państwa wszystkie ważne informacje na temat kremacji.
Podczas kremacji zmarły poddawany jest kremacji w trumnie w krematorium. Następnie prochy można umieścić w urnie, wykonanej z różnego rodzaju materiałów. Każdy z nas ma indywidualne zdanie na temat kremacji. Powinno się ją przeprowadzać min. wtedy, gdy zmarły o to prosił za życia, jeżeli pozostali, najbliżsi krewni wyrażą zgodę lub jeżeli jest to podyktowane względami sanitarnymi. Wspieramy Państwa swoim doświadczeniem w tym temacie i wyjaśniamy wszystkie nurtujące Was pytania.
Koszty całościowe
Groby urnowe są mniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż zwykłe groby. Oprócz kosztów utrzymania grobu, projekt pomnika nagrobnego jest również tańszy ze względu na jego mniejszy rozmiar. Opłąta za miejsce na cmentarzu jest w tym przypadku również niższa. Jeśli urna zostanie pochowana w kolumbarium (gdzie wykupuje się użytkowanie wieczyste tego miejsca) nie ponosi się żadnych kosztów utrzymania grobu ani pomnika nagrobnego, co pomimo niemałej opłaty i tak bilansuje się z reguły pozytywnie na korzyść opłacającego.
Dłuższy czas planowania pogrzebu
Kremacja może wydłużyć zaplanowany pochówek. Czasami między śmiercią a uroczystościami może upłynąć nawet kilka, kilkanaście tygodni. Dzięki temu mają Państwo więcej czasu na spokojne zorganizowanie ceremonii pogrzebowej a krewni i przyjaciele mają więcej czasu na pożegnanie się z osobą zmarłą.
Różne miejsca pochówku
Urna może być pochowana tradycyjnie w grobie ziemnym dużym (tam, gdzie trumna – bez ograniczenia 20 lat), w grobie ziemnym urnowym, w niszy murowanej w ziemi oraz w kolumbarium. Możliwe są również pochówki naturalne (np. pochówki w drzewach) ale jeszcze bardzo mało popularne, wręcz nieznane, w Polsce.
„Ekologiczniejszy” pochówek
Plus ekologiczny jest faktem, gdyż rozkład trumien i zwłok trwa około 15-30 lat i zanieczyszcza środowisko znacznie bardziej niż emisje powstałe w wyniku kremacji.
Religia
Kremacja jest akceptowana w prawie wszystkich religiach. Jedynie w judaizmie i islamie kremacja zmarłego jest ogólnie zabroniona.
„Śmierć bliskiej osoby zwykle uderza w nas niespodziewanie. Szczególnie teraz ważne decyzje muszą zostać podjęte szybko, zwłaszcza co do rodzaju pogrzebu, np. kremacji. Aby dać Państwu przestrzeń na żałobę, jesteśmy z Wami. Wspólnie omawiamy wymagania i życzenia. Po podjętych decyzjach i ustaleniach zadbamy o niezbędne formalności i wesprzemy Cię w organizacji pogrzebu”
Pozdrawiam, Jakub Duda
ważne pytania i odpowiedzi do kremacji
Jakie ubranie założyć na kremację?
Jest to bardzo indywidualna sprawa. Zazwyczaj wybór ubioru jest podyktowany życzeniem zmarłego. Bardzo często zmarłym nie ubiera się już klasycznego czarnego garnituru czy kostiumu, ale raczej ubrania, które lubili nosić przez całe życie. Można również owinąć całe ciało zmarłego w całun lub specjalną szatę do kremacji z naturalnej tkaniny. Przed kremacją należy usunąć zegarek, telefon komórkowy oraz inne urządzenia elektroniczne zawierające baterie i jakiekolwiek akumulatory.
Czy do kremacji konieczna jest druga sekcja zwłok?
W Bawarii nie ma wymogu przeprowadzenia drugiej sekcji zwłok. Jeśli śmierć nastąpi w Bawarii, lokalny komisariat policji wydaje zgodę na kremację. My w Funerals Karl Albert Denk z przyjemnością zorganizujemy dla Ciebie to wydanie. W wielu innych krajach związkowych drugą sekcję zwłok przeprowadza lekarz w krematorium. Proces ten służy jednoznacznej identyfikacji i ma na celu zapewnienie, że zmarły zmarł śmiercią naturalną. Dopiero wtedy ciało zostaje wydane do kremacji. Druga sekcja zwłok lub dopuszczenie policji jest istotne, ponieważ w przypadku kremacji dalsza ekshumacja jest niemożliwa.
Kto decyduje o kremacji?
Zmarły decyduje się na kremację za życia w formie pisemnego oświadczenia lub w formie pisemnej. Jeżeli o takiej woli zmarłego nikt bliski nie wie, to o kremacji może zdecydować najbliższa rodzina. Warunkiem jest zgoda.
W jakiej temperaturze odbywa się kremacja?
Kremacja w spopielarniach odbywa się w dwóch etapach. Początkowo temperatura wynosi 750-850 stopni Celsjusza. Następnie podnosi się ją do 1200 stopni Celsjusza, aby zapewnić całkowite spalanie.
Jak długo trwa kremacja?
Czas trwania kremacji zależy od masy ciała. Proces spalania trwa zwykle od 75 do 90 minut.
Dlaczego do kremacji potrzebna jest trumna?
Do kremacji ciało zmarłego umieszczane jest w trumnie (drewnianej, nielakierowanej, bez elementów metalowych lub w kartonowej). Z jednej strony zapewnia to zachowanie godności podczas kremacji. Z drugiej strony drewno trumny pozytywnie wspomaga proces spalania.
Ile czasu upływa od kremacji do pogrzebu?
W zależności od wybranego rodzaju pochówku, przed kremacją może nastąpić ceremonia pożegnalna przy trumnie. Ceremonia pogrzebowa i pochówek może się odbyć nawet kilka, kilkanaście tygodni po kremacji, gdyż po tym procesie nie ma już zagrożenia sanitarnego.
Ile ważą prochy zmarłego człowieka?
W zależności od masy ciała i wagi trumny wybranej do kremacji, prochy ważą od dwóch do czterech kilogramów.